Група "Історики"

Давній Єгипет

В Єгипті з дробами оперували ще 4000 років тому. Про це свідчать стародавні документи, які збереглися з тих часів. Проте загального способу для позначення всіх дробів, як це прийнято тепер, коли чисельник записують зверху, знаменник знизу, а між ними ставлять риску, в єгиптян не було. При виконанні обчислень стародавні єгиптяни застосовували лише так звані одиничні дроби – дроби з чисельником 1 і дріб 2/3. Такі дроби єгиптяни зображали, ставлячи крапку над знаменником. Усі інші дроби вони зводили до одиничних. Наприклад, дріб 5/6 подавали у вигляді суми одиничних дробів 1/3 і 1/2 Для зведення дробів до одиничних було складено спеціальні таблиці.

Задача з папірусу Ахмеса

Приходить пастух з 70 биками. Його запитують:
-         Скільки приводиш ти із свого численного стада?
Пастух відповідає:
-         Я приганяю дві третини від третини усіх биків. Порахуй, скільки тварин у всьому стаді!
2/3*1/3=2/9
70:2/9=315
Відповідь: 315 биків




Староданя Греція

У стародавній Греції звичайні дроби були відомі. Понад 2,5 тисячі років тому греки вміли виконувати арифметичні дії з звичайними дробами. Вони користувались і одиничними дробами, і дробами загального виду.



Давній Китай

У Давньому Китаї користувались десятковою системою числення. При записі чисел користувалися цифрами у формі ієрогліфів. Приблизно у ІІ ст. н.е. було складено трактат «Матепматика в дев’яти книгах». Ця книга була призначена для землемірів, техніків і рахівників і містила виклад правил дій над дробами.

Стародавня Русь

У стародавній Русі дроби називали частками, а згодом ламаними числами. Окремі дроби мали спеціальні назви. Наприклад, 1/3- треть, 1/6- півтреть, 1/5 - п’ятина, 1/10 - десятина, тощо.



Запис дробів за допомогою риски став загальноприйнятим з ХVІ ст.
Колись дії з звичайними дробами завдавали людям надзвичайних труднощів.
Англійський чернець Беда, який був ученою людиною свого часу, писав: “ у світі є багато речей, але немає нічого важчого, як чотири дії арифметики”.
Тоді ж, мабуть, і виникло німецьке прислів’я “попасти в дроби”, що означало опинитися в скрутному становищі. А причина, звичайно, полягала в тому, що не було встановлено правил виконання дій з дробами, не було створено відповідної теорії.
Варто при діленні дробів звернути увагу на вірш вірменів:
Та ж дріб ділити – легко дуже,
Лиш дільника перевернеш, мій друже,
А потім – як при множенні робить,
І результат готовий в тую ж мить.

Немає коментарів:

Дописати коментар